Iskolánk jelene
115 éves iskolánk köszöntése
Nagy örömet jelenthetett 1908-ban az új iskolaépület átadása az akkori tanintézmények vezetésének, tanárainak és diákjainak. Az egykori Polgári Fiú- és Leányiskola, az Elemi Leányiskola és a Napközi Otthon méltó helyet kapott az új, modern épületben. Nem lehetett azonban könnyű feladata 1950-ben az intézmény új igazgatójának és tantestületének a nemzetiségi oktatás újraindítása. A különböző feltételek megteremtése bizonyára embert próbáló feladat volt pedagógusok, szülők és tanulók számára egyaránt.
Rimaszombat város képviselőtestülete 1892. május 23-án a 802. sz. rendeletében egyhangúlag kimondta, hogy a községi elemi és polgári leányiskola korszerű elhelyezésére egy díszes iskolaépületet emel. Az épületnek megfelelő telket találva máris nekiláttak az építkezésnek. Az alapkő letételére a századforduló táján került sor. Maga az épület Tóth Béla építész tervei alapján 1907-re épült fel és a város tulajdona lett. Az iskola csak az 1908/1909-es tanévben kezdte meg működését. A múltba visszatekintve állíthatjuk, hogy pár évtől eltekintve fényes idők is jártak a magyar oktatásra, amikor több mint ezer diákja volt a rimaszombati magyar alapiskolának. Olyan sok volt a diák, hogy két műszakban és több épületben szétszórva kellett tanítani és tanulni. Embert, tanítót próbáló évek voltak ezek, s mégis micsoda nemzedékeket neveltek! Az oktatás, nevelés, iskoláztatás a történelem viharában csiszolódott, változott, alakult. A ma iskolái is óriási változásokat élnek meg, részesei megannyi oktatási-nevelési reformnak. Ami nem változik, az a két állandó szereplője az iskolának: tanító és tanuló. Mellettük viszont itt van az iskolai élet két legfontosabb kérdése is: honnan és hová? A honnan adott, az a mögöttünk hagyott múlt, melynek szókincse - a szikra, pionír, igazgató elvtárs, Česť práci - lassan kikopik a köztudatból. A jelen szókincsébe beépültek az anim-giff, app, android, link, site, sms, chat kifejezések. Ma már nem röplapokat terjesztenek, hanem szórólapokon tájékoztatnak, nem levelet írunk, hanem emailt. A pedagógus társadalomnak pedig új kihívásokkal kell szembenéznie nap mint nap. Másra van szüksége a mai gyerekeknek, akik okostelefonnal a kezükben „születnek“, s a Tik-Tok képezi a közösségi terüket. Ők már talán olyan munkakörökben fognak dolgozni, amik ma még nem is léteznek. A 21. századi pedagógiának ezért a tudásépítésre kell koncentrálnia: a gyermek nem készen kapja a tudást, hanem az információkból neki magának kell létrehoznia, felépítenie valami újat. Az új pedagógiai kihívás az, hogy egyre kevésbé a tanítás, és egyre inkább a tanulás felől kell megközelítenünk a szakmát. S ami ehhez nélkülözhetetlen, az a jövőt építő pedagógus és a jövőbe vetett pedagógiai hit. Ehhez azonban nélkülözhetetlen, hogy a pedagógus és diák olyan környezetben tanítson és tanuljon, amely számára motiváló, tiszta és modern.
Az elmúlt 15 évben igazgatói pályafutásom alatt iskolánk épülete látványosan megújult: új tetőt és burkolatot kapott színes homlokzattal, új nyílászárókkal. Megújult a tornaterem és az étkezde, multifunkciós sportpálya létesült, korszerűen felszerelt tantermek fogadják diákjainkat. Az épületben felszerelt kamerákkal tanulóink és tanáraink biztonsága is erősödött. Jó ide bejönni, büszkék vagyunk iskolánkra! Az iskola évről - évre újul, még rengeteg teendő vár ránk. Ami viszont nem változik, az az intézmény szellemisége: a családias hangulat, gondoskodó szeretet, a gyermekek tudásának, látókörének szélesítése. Nekünk mindig méltónak kell maradnunk névadónk, Tompa Mihály szellemiségéhez, aki a világnak nemcsak klasszikus művészetét adta, hanem nagyszerű emberségét is. Ez az iskola ma is erre tanít bennünket.
Orosz István igazgató